poniedziałek, 19 stycznia 2015

Rzut oka do saszetki Topps Soccer MLS 2013


Amerykańska liga piłki nożnej... a może powinienem napisać - soccera, to dla mnie w pewnym sensie niewiadoma. Skoro jednak wśród kart, które zbieram są Thierry Henry i David Beckham, pomysł na saszetki MLS jest odpowiednim kierunkiem. Co udało mi się znaleźć w jednej z paczek Topps Soccer 2013 ?

booster Topps Soccer MLS 2013

W roku 2013 firma Topps przejęła prawa do ligi MLS od firmy Upper Deck. Pierwszy piłkarski produkt nowego wydawcy to kolekcja niezbyt droga, uznawana jako tzw. niższa-średnia półka. W boksie hobby Topps Soccer 2013 umieszczono 24 paczki po 10 kart. Po jego otwarciu pozyskujemy zatem 240 kart, w tym 3 karty z autografem i 3 karty typu relic (z fragmentem koszulki).


O kolekcji



Pełny set bazowy stanowi 200 kart drukowanych zarówno w układzie wertykalnym jak i horyzontalnym. Uzupełniają je karty parallel w kilku wersjach (blue #50, gold #25, black #10, golazo 1/1 i printing plates 1/1). 20 kart bazowych miało swoje wariacje wydane w krótkich seriach. To karty wybranych graczy (m.in. Henry, Zusi, DiVaio, Keane, Cahill) z alternatywną wersją zdjęcia.

Inserty i hity są zupełnie przyzwoite i choć większość graczy dla europejczyków jest kompletnie anonimowa, to mimo wszystko Thierry Henry, Robbie Keane, Carlo Cudicini czy Tim Cahill przyciągają. Wśród insertów do trafienia mamy sety: 1978 English Footballer (60 kart), Minis  (15), Rivalries (10) i Pure Soccer (20).


Karty z autografami to 1978 English Footballer Autograph (18, numerowane do #25), Golden Boot Die-Cut Autograph (14), MLS Maestros (54 + limitowane parallele), Pure Soccer Autographs (7), Super Draft Autographs (15 + parallels). Dodatkowo w saszetkach można było znaleźć karty Extra Time Redemption Autograph (limitowane do #99 - Henry, Cahill i Dempsey).

Hity uzupełniają serie memorabilia Aurographed Relics (17 kart + limitowane parallele) oraz MLS Kits Relics (31 + parallels). Dodatkowo w jednej na 21000 saszetek umieszczono kartę redemption Official MLS Ball. Piłka = hit ? Raczej miła niespodzianka.


Moje trafienia


Na początek insert - karta mini - reprezentant USA, Kyle Beckermann w barwach Real Salt Lake. Zważywszy, że w boksie są z reguły 2 tego typu karty - miałem sporo szczęścia.
karta mini - awers
karta mini - rewers

Z paczki wyjąłem również gracza znanego z gry w silnych klubach z 4 najlepszych lig Europy (Inter, Newcastle Utd, Wolfsburg, Levante). To Obafemi Martins (Seattle Sounders) i to na karcie black parallel, limitowanej do #10 (ratio 1:87). Tego typu karty właściwie nie różnią się niczym od bazówek, za wyjątkiem nieco innego koloru tła (tu: czarne od góry karty do połowy planu) i limitu na rewersie. Na pierwszy rzut oka nie jest to wcale takie oczywiste (porównajcie z innymi bazówkami). O tym, że ją trafiłem zorientowałem się dopiero po uważnym obejrzeniu wszystkich kart wyjętych z saszetki. Nieźle, tego typu karta trafia się raz na 4 boxy.
karta bazowa black parallel - awers
karta bazowa black parallel - rewers
Wśród pozostałych kart bazowych trafiła mi się m.in. była podpora defensywy Milanu i reprezentacji Włoch - Alessandro Nesta.


Ocena zawartości:
5/6

Świetna paczka. Co prawda zabrakło hitu, Henry się nie pojawił, ale fajna karta Mini, Nesta na bazówce i... parallel! Nie jest to jakiś tam John Smith z Colorado czy innego Kansas. Martins to jednak weteran kilku lig, grający w uznanych klubach. Projekt karty bazowej podoba mi się średnio (mało czytelne nadruki), choć inserty (w tym retro) są całkiem udane. Topps nie jest jednak moim ulubionym wydawcą. Pewnie nie poleciłbym kolekcjonerom zbierania tego setu - zbyt wielu graczy anonimowych, szansa na trafienie gwiazdy relatywnie niewielka. Niemniej jednak jeden strzał okazał się w moim przypadku na 5 w sześciostopniowej skali.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę o rzeczowe i kulturalne komentarze. Z góry dzięki!