piątek, 6 maja 2016

Rzut oka do saszetki Fleer Ultra 2008-09 Hockey /video/


NHL na kartach Fleer Ultra z sezonu 2008-09 to następny temat hokejowej serii z cyklu "rzut oka do...". Paczka hobby z tej serii trafiła do mnie wśród kilku innych hokejowych "znaków zapytania" i przyznam, że akurat te karty chciałem poznać chętniej niż inne, typowe wydania Upper Decka.


paczka Fleer Ultra 2008-09
Kolekcja wydana została w październiku 2008 r. Za marką Fleer stoi firma Upper Deck, która przejęła prawa do marki pod koniec lat 90. XX w. (a wcześniej Fleer przejęła firmę SkyBox). Swego czasu otwierałem paczkę kart NBA z sezonu 2000-01, wydaną właśnie pod marką Fleer Ultra, choć w dalszej części postu przekonamy się, że sporo od tego czasu w projektach tej marki się zmieniło.

W wariancie hobby w boksie umieszczono 24 paczki, a w każdej po 8 kart. Z box breaka producent gwarantował 2 karty memorabilia lub auto oraz 6 kart rookie i jedną Rookie Redemption. Paczka retail w kolorystyce niebieskiej zawierała tylko 5 kart.

Wśród kluczowych debiutantów wymieniano m.in. takich graczy jak Steve Stamkos, James Neal, Luke Schenn, Jakub Voracek, Teddy Purcell, Blake Wheeler, Nikita Filatov, T.J. Oshie, Drew Doughty, Mikkel Boedker, Claude Giroux, Kyle Turris, Alex Pietrangelo i Zach Bogosian.

insert Jambalaya Fleer Ultra 2008-09
(źródło: cardboardconnection.com)

Warto w tym miejscu wspomnieć, że najbardziej pożądanymi kartami w tej kolekcji nie były autografy, a inserty Jambalaya, które trafić można było raz na 864 paczki, czyli w co 36 boksie (raz na 3 case'y).

Tego typu karty znane są także fanom koszykówki czy NFL. Ich ceny kształtują się w granicach od kilkudziesięciu (często ok. 100$) do kilku tysięcy dolarów (największe gwiazdy, karty w idealnym stanie). 

Wielu kolekcjonerów twierdzi, że to jedne z najładniejszych insertów wydanych kiedykolwiek. Polecam przewodnik przybliżający te karty.


O kolekcji:


Set regularny obejmuje 200 kart, uzupełnionych przez Ultra Rookies (w co czwartej paczce). Dodatkowo oczywiście parallele Gold Medallion (w każdej paczce), choć dla kart Ultra Rookie czy Rookie Redemption znacznie rzadsze (1:8 i 1:24). Ponadto Ice Medallion numerowane do #100.

Inserty zestawiono w ilości optymalnej jak dla mnie. Karty specjalne wpadają (podobno) średnio w co drugiej paczce; od najczęstszych do superrzadkich: Scoring Kings (20, 1:6), Difference Makers (20, 1:6), Franchise Players (10, 1:12), Season Crowns (10, 1:12), EX Hockey (1:8), EX Essential Credentials (42, w tym Green i Red numerowane do #99 lub niżej) i wreszcie EX Hockey Jambalaya (20, 1:864). Poza specyfikacją, w bazie hockeycardddb znalazłem także iserty All Star RoyaltyRookie SensationsTeam Leaders oraz Total D.

Memorabilia to karty jersey game-used Ultra Uniformity (1:12) oraz auto: Fresh Ink (1:288).


Moje trafienia:

Film z breaka:

Insertem wyjętym z mojej paczki okazał się relatywnie najczęściej występujący Scoring Kings, dokumentujący 154 gole w karierze Ricka Nasha (na karcie w barwach Columbus Blue Jackets). Karta ładna, choć rewers jest praktycznie powielony jeśli chodzi o grafikę i jej rozplanowanie. Jedynie krótka notka uzupełnia zdjęcie zawodnika, a w stopce widoczne są logotypy oraz informacja o serii.
insert Scoring Kings- awers
insert Scoring Kings- rewers
karta bazowa - awers
karta bazowa - rewers
Przyglądając się bazówkom muszę przyznać, że to jedne z najładniejszych kart podstawowych jakie wpadły w moje ręce. Powyżej widoczny jest parallel Gold Medallion, a poniżej regularne karty charakteryzujące się duża fotografią, oszczędną warstwą tekstową i bardzo fajnym krojem czcionki (zróżnicowanej kolorystycznie). Mój typ, bez dwóch zdań. Z kolei rewers - choć klasyczny - na pewno bardziej akceptowalny niż wskazany wyżej na insercie.

Ocena zawartości:
4/6

Bardzo fajne karty, muszę przyznać. Zanim otworzyłem tę paczkę, obejrzałem kilka box breaków na YT, więc względnie wiedziałem, czego się spodziewać. Mam chęć pootwierać inne roczniki wydane pod tą marką, być może całego boxa jeśli się trafi w dobrej cenie. Co prawda nie wpadł żaden limit, nie wspominając o hicie, niemniej pozytywne wrażenie jeśli chodzi o estetykę i wykonanie daje tej kolekcji solidną czwórkę. Warto pamiętać, że Fleer Ultra to półka (mała, ale jednak) wyżej od lowcostowych serii Fleer.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę o rzeczowe i kulturalne komentarze. Z góry dzięki!